Hostující mediátor
Obecné informace
Právní úprava
Institut (zapsaného) hostujícího mediátora (podmínky zápisu, povaha a rozsah činnosti) je speciálně upraven v § 19 zákona č. 202/2012 Sb., o mediaci a o změně některých zákonů (zákon o mediaci). Související obecná právní úprava tohoto institutu je pak obsažena v § 3 písm. d) zákona č. 222/2009 Sb., o volném pohybu služeb, § 1 odst. 2 a) a § 36a odst. 5 písm. b) zákon č. 18/2004 Sb., o uznávání odborné kvalifikace a jiné způsobilosti státních příslušníků členských států Evropské unie a o změně některých zákonů (zákon o uznávání odborné kvalifikace).
Podmínky zápisu do seznamu mediátorů
Žádost o zápis do seznamu mediátorů jako hostující mediátor se podává ministerstvu prostřednictvím k tomu určeného formuláře v souladu s § 19 odst. 2 a § 17 odst. 1 zákona o mediaci.
Podmínkou zápisu je současně zaplacení správního poplatku za přijetí žádosti o zápis do seznamu mediátorů ve výši 5 000 Kč stanoveného v příloze zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích [položka 10 písm. g) sazebníku].
Každý žadatel by však měl předem důkladně zvážit, zda splňuje podmínky pro zápis do seznamu mediátorů jako hostující mediátor. Daný institut, tak jak je upraven ve výše uvedené právní úpravě, je totiž určen výhradně žadatelům, kteří jsou občany jiného členského státu (typicky státu EU) a na jeho území vykonávají činnost srovnatelnou s činností zapsaného mediátora v ČR, případně se může jednat o občany ČR usazené na území jiného členského státu, na jehož území předmětnou činnost primárně vykonávají. Pro zápis do seznamu mediátorů jako hostující mediátor je tedy nezbytné prokázat skutečný výkon činnosti srovnatelné s činností zapsaného mediátora v ČR na území jiného členského státu.
Povaha a rozsah činnosti
Institut (zapsaného) hostujícího mediátora není určen pro občany ČR, kteří provádí mediaci výhradně na našem území (bez ohledu na to, zda tak činí jen dočasně či příležitostně). Takové osoby buď mohou mediaci vykonávat mimo rámec zákona o mediaci v rámci volné živnosti (nezapsaný mediátor/facilitátor), nebo mají možnost splnit podmínky stanovené zákonem o mediaci (složení zkoušky mediátora) a stát se zapsaným mediátorem.
Činnost hostujícího mediátora je ve srovnání se standardním výkonem činnosti zapsaného mediátora, který byl zapsán do seznamu na základě složení státní zkoušky, omezena. Základní podmínkou (omezením) výkonu činnosti hostujícího mediátora (provádění mediace) na území ČR je dočasnost nebo příležitostnost. Obecná právní úprava v zákoně o uznávání odborné kvalifikace (§ 36a odst. 8) ve spojení se speciální úpravou obsaženou v § 19 zákona o mediaci pak stanovuje maximální období pro výkon činnosti hostujícího mediátora, a to po dobu 12 měsíců ode dne podání žádosti o zápis. Pokud chce hostující mediátor vykonávat činnost (být zapsaný v seznamu mediátorů) déle než 12 měsíců, musí v souladu se zmíněnými ustanoveními opětovně podat příslušnou žádost.
Příklad
O zápis do seznamu mediátorů jako hostující mediátor Ministerstvo spravedlnosti dosud žádaly výhradně osoby, které splnily podmínky potřebné pro zápis do registru mediátorů Slovenské republiky (dále jen „SR“). Takový žadatel pak ke své žádosti zpravidla připojí doklad potvrzující jeho zápis do registru mediátorů SR a čestné prohlášení, že mu oprávnění k výkonu této činnosti v SR nebylo odejmuto ani dočasně pozastaveno.
Z dikce § 19 odst. 2 zákona o mediaci (a související obecné právní úpravy) plyne, že žadatel o zápis do seznamu jako hostující mediátor, musí prokázat, že v souladu s právními předpisy jiného členského státu (na jeho území – v našem příkladě na území SR) fakticky vykonává činnost srovnatelnou s činností mediátora v ČR. Prostý doklad o tom, že je žadatel (pasivně) zapsán v registru mediátorů SR (je oprávněn takovou činnost na území SR vykonávat) však bez dalšího neprokazuje, že žadatel mediaci na území SR (v souladu s právní úpravou) skutečně aktivně vykonává (být oprávněn vykonávat a fakticky vykonávat jsou dvě odlišné věci). V některých jiných členských státech ostatně nemusí být pro výkon mediační činnosti nutně vyžadován zápis do veřejného seznamu/registru (proto se prokazuje faktický výkon). Pro zápis do seznamu mediátorů jako hostující mediátor je tedy vždy třeba doložit podklady prokazující samotný výkon činnosti (provádění mediace) na území jiného členského státu, nikoli pouze prokázat (pasivní) oprávnění k výkonu takové činnosti.
Výkon mediace v SR je podle § 4 odst. 1 zákona č. 420/2004 Z. z., o mediácii a o doplnení niektorých zákonov (dále jen „ZM“), považován za podnikání. Aktivní výkon mediace tudíž musí naplňovat všechny atributy podnikání, jako např. soustavnost. Soustavnou činností se rozumí stálý výkon určité činnosti, který trvá delší časové období nebo se pravidelně opakuje. Neznamená činnost nepřetržitou, ale takovou, která je vykonávána s vidinou, že v ní bude pokračováno i nadále, tzn. nikoli, že je vykonávána náhodně, nahodile nebo příležitostně.
Vyžadovaný aktivní výkon mediační činnosti na území SR lze Ministerstvu spravedlnosti velmi snadno prokázat ověřenou kopií zápisů z mediační knihy (přehledná evidence provedených mediací), kterou je podle § 4 odst. 2 písm. a) bod 10 ZM povinen vést každý aktivní mediátor na území SR, a to v souladu s § 14 odst. 4 a 5 ZM. Z doložených zápisů v mediační knize pak musí být patrný charakter podnikání (soustavná/dlouhodobá/opakovaná činnost) na území SR.