Mediační zkoušky v datech. Začínáme rokem 2024.
Ministerstvo spravedlnosti zpětně uveřejňuje statistiky o organizaci a úspěšnosti zkoušek zapsaného mediátora, počínaje posledním datově zmapovaným rokem 2024. Po spuštění mediačního dashboardu jde o další krok v rámci transparentního přístupu k datům z oblasti mediace.
Z uveřejněných grafů vyplývá, že úspěšnost písemné části zkoušky zapsaného mediátora v roce 2024 činila 100 %. Tato skutečnost přirozeně vyvolává pochybnosti o tom, zda písemná část zkoušky plní svoji roli, kterou je ověření teoretických znalostí potřebných k výkonu činnosti zapsaného mediátora jako regulované profese. Smyslem a účelem písemné části zkoušky je zejména zajistit, že k praktické ústní části zkoušky budou připuštěni pouze řádně teoreticky připravení uchazeči.
Z ústní části zkoušky přitom vyplývá, že se jí mnohdy účastní uchazeči bez základního teoretického pochopení principů mediace. Tato skutečnost se pak projevuje v nízké úspěšnosti této zkoušky. V roce 2024 ústní část úspěšně absolvovalo pouhých 17,4 % (přítomných) uchazečů.
Jelikož se značná část testových otázek týká právní úpravy (zákon o mediaci; ústavní pořádek; občanské právo hmotné i procesní; obchodní právo; pracovní právo), došlo v důsledku novelizací právního řádu k zastarání některých testových otázek. Vzhledem k této skutečnosti Ministerstvo spravedlnosti přistoupilo s účinností od 1. 1. 2025 k aktualizaci testových otázek. Kromě zajištění aktuálnosti testových otázek má tento krok přispět k řádné teoretické přípravě uchazečů o složení zkoušky. Věříme, že se tato skutečnost pozitivně promítne i na úspěšnosti ústní části zkoušky. V zájmu řádné přípravy na písemnou část zkoušky po aktualizaci testových otázek organizuje ministerstvo ve spolupráci s Justiční akademií dne 7. 5. 2025 seminář na téma „Příprava k písemné části zkoušky mediátora“.
Za nežádoucí lze označit vysoký poměr uchazečů, kteří se k ústní části zkoušky nedostavili (41 %). Jakkoliv vyhláška č. 277/2012 Sb., o zkouškách a odměně mediátora v § 11 odst. 1 připouští písemnou omluvu z vážných důvodů do 5 kalendářních dnů ode dne termínu zkoušky, znamenají zpětné doručené omluvy pro ministerstvo značné náklady spojené s organizací zkoušky a zároveň ve svém důsledku dalším uchazečům prodlužují čekání na termín jejího vykonání, neboť snižují skutečný počet osob, které se mohou zkoušky zúčastnit. V návaznosti na výše uvedené žádáme uchazeče, kteří vědí, že se z vážných důvodů nebudou moci daného termínu zúčastnit, aby byli kolegiální a o této skutečnosti informovali ministerstvo s předstihem před konáním zkoušky. Předchozí omluva přitom nebrání řádnému doložení vážného důvodu v zákonné lhůtě po uskutečnění dotčeného termínu zkoušky.
Ve zpětném zveřejňování statistik o zkoušce mediátora bude ministerstvo pokračovat statistikou za rok 2023.

